סופרי מדע בדיוני על ארץ עוץ

מישהו שלח לי היום אימייל עם שאלה על הקשר בין היינליין לארץ עוץ של פרנק באום. ובכן, כשעבדתי על המהדורה המוערת של "הקוסם מארץ עוץ" היתה הערה אחת שלא הצלחתי למצוא מקום מתאים לשלב אותה, והיא נותרה על רצפת חדר העריכה. אז הנה היא מובאת כאן. למה לא? ובאותה הזדמנות, תודה למשתתפי פורום מדע בדיוני ופנטזיה באורט שעזרו לי בשעתו ללקט את כל אותן הדוגמאות שלא הוזכרו במהדורה המוערת של מייקל פטריק הרן. סליחה על בעיות הפירמוט, הממשק הזה מטריף לפעמים ואין לי כוח להתעסק בזה.

 

סופרי מד"ב ועוץ – רבים הם סופרי המדע הבדיוני שהביעו הערכה ליצירתו של באום. "הדבר המיידי החשוב בקשר לארץ עוץ," טען רוברט היינליין במבוא לאסופת סיפורים שערך, "אינו השאלה אם המקום קיים או לא קיים במציאות מוצקה בקפל כלשהו של רצף החלל, אלא העובדה שעוץ היא מקום כה מענג. כמו הילדות עצמה, ארץ עוץ היא דבר מהנה מכדי שיהיה מוגבל לטובת ילדים בלבד." איזכורים לספרי עוץ בכמה מספריו של הינליין, כגון  "החתול העובר דרך קירות" (בתרגום עמנואל לוטם, עם עובד 1989) ו"נתיב התהילה" (בתרגום ישראלה דורי, הוצאת שלגי 1980); ובספרו "מספר החיה: 666" (בתרגום עמנואל לוטם, כתר 1993), הגיבורים אף מבקרים בעוץ, ונפגשים עם כמה מהדמויות הראשיות. פיליפ ק. דיק, שלפי אחד מספריו נעשה הסרט "בליידראנר", מרבה לציין בראיונות את השפעת ספרי עוץ על כתיבתו. "בשעתו נדמה היה שזה לא דבר גדול, הלהט המוחלט שלי לקרוא כל ספר עוץ שאי-פעם נכתב," כתב דיק בדיוקן עצמי שהתפרסם בספר The Shifting Realities of Philip K. Dick (1996). "ספרנים אמרו לי בהתנשאות שהם 'לא מחזיקים חומר פנטסיה שכזה' בספריה, מהשיקול שספרי פנטסיה מובילים את הילד לעולם של חלומות, ומקשים עליו להתאקלם בעולם ה'אמיתי'. אבל התעניינותי בסדרת ספרי עוץ היתה, כך התברר, תחילת הרומן שלי עם הפנטסיה, ומכאן עם המדע-הבדיוני".
עוד סופר מדע-בדיוני נודע, פיליפ חוזה פרמר, הקדיש ספר שלם להמשך עלילות עוץ. בספרו  A Barnstormer in Oz (1984), מתרסק מטוסו של הנק סטובר, בנה של דורותי, בארץ עוץ, והוא מגלה שאימו באמת ביקרה שם בילדותה; הוא מגוייס למאבק במכשפה רעה חדשה שקמה שם בינתיים. תיאורי האלימות והמין בספר מייעדים אותו למבוגרים בלבד.
 
בספר The Otherside of Time )1965( מאת קית' לאומר, הגיבור נשלח לעולם מקביל שהתפצל מעולמנו בשנת 1814, ושם הוא מגלה ספר בשם הקוסמת מארץ עוץ מאת "ליימן פ. באום", שהודפס בשנת 1896, על ארץ קסומה שבירתה היא עיר הספירים. ובסרט המדע-הבדיוני זרדוז  (1974), בבימויו של ג'ון בורמן ובכיכובו של שון קונרי, שרלטן "מייצר" בהשראת הקוסם מארץ עוץ אליל בשם זרדוז, שהוא ראש אבן אדיר-ממדים. השרלטן נחשף בדומה לקוסם עצמו כשגיבור הסרט מוצא עותק של הקוסם המופלא מארץ עוץ בספרייה נשכחת. הרובוט גיבור הספר "טיק-טוק" מאת ג'יימס סלדק (בתרגום נויה שגב ומיכאל תמרי, עם-עובד, 1988) נקרא על-שם דמות בספריו של באום. מחוות נוספות לעוץ ניתן למצוא בספריהם של סטיבן קינג ("המכשף והבדולח" בתרגום אינגה מיכאלי, מודן, 2003), ניל גיימן (A Game of You בסדרת הקומיקס Sandman), ועוד.

אך חובב עוץ הנלהב ביותר בקרב סופרי המדע-הבדיוני החשובים הוא כנראה ריי ברדבורי, שהזכיר את עוץ בכמה מסיפוריו הקצרים. לא פעם עסקה כתיבתו של ברדבורי בספרים שנאסרו בתקופות שונות ועל-ידי גופים שונים להפצה בספריות. צנזורה של ספרים משולה ביצירותיו למעין רצח של הנפש האנושית, וספרי עוץ, שנאסרו בשל היותם "נחותים" ו"דמיוניים מדי", סימלו בעבורו את כל הדברים הטובים. "עוץ היא אותו מקום, שבו עשר דקות לפני השינה אנחנו חובשים את פצעינו, משרים את רגלינו, חולמים לעצמנו החלמה, מנמנמים שירה על שפתינו, ומחליטים שהאנושות, על אף שהיא מתנשאת ורעת-לב וטיפשה, ראויה להזדמנות נוספת עם עלות השחר ואחרי ארוחת בוקר טובה. עוץ היא מאפינים בדבש, החופש הגדול, וכל הזמן הירוק והנעים שבעולם," כתב ברדבורי במבוא למהדורה אקדמית של הספר בשנת 1974. "בעולם שבו ספרים מיוצרים על-ידי מכונות בהתאם ל'קבוצות גיל'… באום נחוץ לנו. כשהערים יקרסו… ואנחנו נפנה שוב אל גן העדן… באום ימתין לנו שם."

פוסט זה פורסם בקטגוריה ארץ עוץ. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

11 תגובות על סופרי מדע בדיוני על ארץ עוץ

 1. cheshercat הגיב:

  בסדרת המגדל האפל קינג עושה מחוות לספרי מד"ב ופנטסיה רבים (הארי פוטר לדוגמא). הקוסם מארץ עוץ מקבל ספר משלו – "המכשף והבדולח" (החלק הרביעי בסידרה). השליש האחרון של הספר הוא מחווה מתמשכת ומוצלחת מאוד לעוץ. נראה שההתיחסות היא בעיקר לספר (הנעליים שם אדומות), אבל יש גם התיחסות ישירה לספר ולפרנק באום עצמו.

 2. גילי הגיב:

  זה כבר מוזכר: פסקה שניה, שורה שנייה מלמטה…

  תודה בכל אופן.

 3. cheshercat הגיב:

  קוראת עוד לפני שממש התעוררתי 😦

 4. טלי הגיב:

  רק חבל שנשאר על רצפת חדר העריכה…

 5. אורן הגיב:

  זה באיוב "איש היה בארץ עוץ, איוב שמו" וכו', http://www.mechon-mamre.org/i/t/t2701.htm

  שאלתם – יש קשר בין ספר איוב לעוץ של באום או שזה רק השם וזהו?

 6. גילי הגיב:

  הסבר מפורט יותר תמצא בהקדמה שכתבתי למהדורה המוערת, ובהערה המוקדשת למלה "עוץ".

  טלי – בשביל זה יש בלוג…
  את העבודה על הספר הזה, שנמשכה יותר משלוש שנים, תיארתי כעבודה אקורדיוניות: בכל פעם שהרחבתי במקום אחד, נאלצתי לקצץ במקום אחר. ההערות היו מחולקות באופן מאוד לא שוויוני בתוך הספר: כמעט כולן בפרקים הראשונים, ובהמשך יוק. ניסיתי לחלק את ההערות בצורה שוויונית יותר, אבל חייבים איזה "קרס" לכל הערה, תירוץ לשים אותה דווקא שם. בסוף העבודה נשארתי עם קובץ במחשב שנקרא "הערות מחפשות בית". נדמה לי שזו, על סופרי המדע הבדיוני, היא הארוכה והמעניינית שבהן. פשוט לא ידעתי איפה לשים אותה, ולא רציתי להמשיך ולנפח את הפרקים הראשונים. כנ"ל הטקסט המלא של מאמרי המערכת השערוריתיים של באום, שכבר פרסמתי כאן. (חפשי בארכיון במדור עוץ).

 7. הדר הגיב:

  האם הפתיח המעודד (פרסום הספר המוער) מבשר טובות לגבי תרגום המשך הספרים בסדרה?

 8. גילי הגיב:

  אבל לא בשנה הקרובה. יש לי יותר מדי התחייבויות קודמות.

 9. אופיר הגיב:

  למה באמת הספר הראשון תורגם כשמונה פעמים בעוד שההמשכים לא תורגמו בכלל?

 10. גילי הגיב:

  "ארץ עוץ המופלאה" בתרגום חנן פלד, יצא בהוצאת ינשוף (ז"ל. הוצאת ינשוף הפעילה היום זאת הוצאה אחרת) ב-1999.

  ובאשר לספרים האחרים – מו"לים לא צריכים סיבה לא להוציא לאור ספר. הם צריכים סיבה כן להוציא לאור ספר. אף אחד לא חשב על זה, או שחשבו על זה והחליטו נגד מאיזשהו טעם: שאין לזה קהל, שזה לא משתלם, שהספרים לא די טובים, מי יודע.

 11. קורא נילהב ביתר הגיב:

  גם בפרשת נח בספר בראשית מוזכרת המילה "עוץ" . "ובני ארם עוץ וחול וגתר ומש" ומי שלא מאמין לי שייבדור בספר בראשית פרק י'פסוק כ"ג.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s